O projektu
Jak buduji svoji chytrou domácnost?Ahoj, jmenuji se Pepa a rád bych se s vámi podělil o své počínání v budování vlastní chytré domácnosti.
Co to ta chytrá domácnost vlastně je?
Chytrý dům (anglicky Smart Home) je dům vybavený technologiemi, které umožňují automatizovat a ovládat různé systémy v domě. Chytrý dům využívá různé zařízení a senzory, které sbírají data a poté analyzují a využívají tato data pro zlepšení efektivity a pohodlí v domácnosti.
Jaké technologie používám?
Od začátku, kdy jsem se začal s počítači seznamovat, uplynul již nějaký ten čas a vystřídal jsem různé technologie a operační systémy. Nakonec jsem zakotvil u produktů společnosti Apple. Tudíž moje chytrá domácnost se bude točit okolo aplikace Domácnost z dílny Applu a obecně okolo Apple Homekitu.
Jelikož ale produktů pro Apple Homekit je poměrně málo a jsou docela drahé, rozhodl jsem se postavit si vše z levnějších součástek. Další a neméně důležitý důvod uvedu ještě níže.
Co od chytré domácnosti požaduji?
V první řadě požaduji spolehlivost a jednoduchost. V případě, že moji rodiče přijednou hlídat děti, nebudu jim zdlouhavě vysvětlovat, jak ovládat světla, jak si zapnout vodu, apod. Chci, aby vše fungovalo standardně (v takzvaném old school režimu) a chytré funkce byly pouze nadstavbou. Občas asi bude potřeba udělat kompromis, ale stále se chci k těmto dvěma věcem vracet. Tedy hlavně spolehlivě a jednoduše.
K jednoduchosti se rovnou pojí další věc - rozhodně se chci vyvarovat velkému množství HUBů od různých společností - např. Ikea Dirigera, Phillips Hue Bridge, Aquara Smart Home Hub, apod. Přijde mi opravdu nesmysl, vázat se na jednu firmu a nebo používat různé HUBy pro různé periferie. Předražené chytré žárovky mi také nesmí domů.
Pozn.: omlouvám se zmiňovaným výrobcům, rozhodně nechci jejich práci nikterak dehonestovat, je určitě mnoho lidí, kteří narozdíl ode mě si hotový ucelený systém koupí a budou spokojení. Já však od chytré domácnosti požaduji něco jiného.
Jak tedy do toho? V jednoduchosti je krása, nebudu používat hotové řešení nejen od zmiňovaných společností, ale budu kupovat jen zařízení, která lze pomocí API propojit do jednoho logického celku.
Jako HUB budu využívat Raspberry Pi, kde poběží HomeBridge a Node RED. Centrálním zařízením bude Apple TV, díky které půjde ovládat domácnost i v případě, že nebudu doma.