Proč nemít chytrou domácnost

Existuje několik důvodů, proč někdo nemusí chtít mít chytrou domácnost. Pojďme si je projít a zkusit vyvrátit. 

Vydáno 22.02.2023, autor článku Pepa

Čtenáři tohoto webu asi otázku, proč nemít chytrou domácnost, neřeší. Nicméně je dobré znát důvody a obavy lidí, kteří chytrou domácnost nechtějí. Minimálně se lze díky tomu vyvarovat chybám ve vlastní chytré domácnosti. 

1. Závislost na technologiích

Někteří lidé mohou mít pocit, že jsou příliš závislí na technologiích a chtějí se vyhnout tomu, aby jejich domov závisel na internetovém připojení a dalších technologiích.

Přesně tomuto stavu se chci také vyhnout, ostatně jsem o tom psal už v informacích o tomto webu. Svoji chytrou domácnost buduji tak, abych byl závislý na co nejméně technologiích a co nejvíce těchto technologií měl pod svoji vlastní kontrolou – tedy (pokud je to možné) nevyužívám cloudová řešení různých dodavatelů chytrých zařízení a snažím se stavět chytrou domácnost tak, aby např. vypínače fungovaly ve standardním (old-school) režimu. 

Pro propojení jednotlivých zařízení využívám Homebridge či Node-RED. Jedinou externí cloudovou službou, na které jsem opravdu závislý, je Apple Home. Ale i bez Apple Home jsem schopen doma lokálně ovládat všechny periferie. V případě potřeby ovládání na dálku, jsem schopen ovládat periferie po připojení na domácí VPN. V čase, kdy je domácnost odpojena od internetu, se chová jako běžná domácnost. 

2. Bezpečnost

Chytré domácnosti mohou být ohroženy kybernetickými útoky, protože jsou propojeny s internetem a mohou být cílem hackerských útoků. Některé osoby mohou mít obavy z toho, že by mohly být jejich osobní údaje a soukromí ohroženy.

Tento bod bych asi rozdělil do dvou základních podtémat. První částí je samotné připojení do internetu – pro vzdálené ovládání využívám Apple Home, Applu v otázkách bezpečnosti nemám důvod nedůvěřovat. Druhou možností je komunikace přes VPN, kterou mám dobře zabezpečenou. Samozřejmostí je dobře zabezpečená Wi-Fi síť. 

Druhým tématem jsou samotná chytrá zařízení – nechci využívat levná čínská zařízení a důvěřuji ověřeným značkám a dodavatelům. Toto platí dvojnásob u bezpečnostních kamer. 

Budovat chytrou domácnost na produktech čínských značek považuji za velký hazard. Berte to ale jako můj osobní názor, pokud máte jiný názor a jste srozuměni s otázkou bezpečnosti, nebudu vám ten můj vnucovat. 

3. Náklady

 Výbava chytré domácnosti může být nákladná a mnoho lidí si nemusí být jistí, zda jsou ochotni utratit peníze za tyto technologie.

Tento bod je zcela o osobním rozhodnutí, buď chci chytrou domácnost a jsem ochoten do ní investovat nebo ne. Chytrou domácnost lze, dle mého názoru, postavit relativně levně a efektivně. Podívejte se na mé počínání a zhodnoťte sami. Navíc chytrou domácnost lze budovat postupně a tím náklady rozložit v čase. 

4. Složitost

 Instalace a konfigurace chytré domácnosti může být složitá a někteří lidé se mohou cítit příliš nezkušení, aby si s tím poradili sami.

Chápu, že jako webový/softwarový vývojář mám jistou výhodu, ale dle mého názoru je sestavit jednoduchou chytrou domácnost jednoduché, sami se můžete přesvědčit v článcích na tomto webu.

Chytrou domácnost neberte jako neměnnou věc, stále přicházejí nové výzvy a nová řešení – stačí jen chtít se učit něčemu novému a nemít strach z nových věcí.

5. Kompatibilita

Různá chytrá zařízení mohou být navzájem nekompatibilní, a ne vždy je snadné je propojit a ovládat jedním centrálním systémem.

Zde záleží na správném výběru komponent, budu se opakovat, ale pojďte si pročíst další články na tomto webu, ve kterých popisuji, jak propojit různá zařízení do jednoho funkčního celku.