Začínáme s Homebridge

Homebridge je open-source nástroj, který umožňuje propojení různých chytrých zařízení a Apple HomeKit. Instalace Homebridge je velice snadná.

Vydáno 13.02.2023, autor článku Pepa

Pro provoz Homebridge je zapotřebí mít k dispozici počítač běžící 24 hodin denně. Nejvíce se pro tento úkol hodí Raspberry Pi, lze ale určitě využít i NAS s podporou kontainerů nebo cokoliv dalšího co vám doma běží. Raspberry Pi se hodí hlavně kvůli malé spotřebě elektrické energie - jeho provoz na rodinném rozpočtu skoro nepoznáte. 

My budeme pro jednoduchost používat Raspberry Pi. Návodů, jak si sestavit a nainstalovat samotné Raspberry, je na internetu plno, nebudu to zde tedy rozepisovat. Doporučuji nějaká videa na YouTube, je to opravdu jednoduché. 

Pro začátek klidně použijte instalaci na SD kartu, ale pro dlouhodobější provoz doporučuji poohlídnout se po možnosti provozu na SSD disku. Přece jenom SD karty nejsou pro neustálý zápis určené, a proto rády v Raspberry odcházejí. 

Pomocí ssh se přihlásíme na Raspberry Pi, prvním krokem by měla být určitě aktualizace, tu provedeme spuštěním následující příkazů: 

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Poté přidáme repozitář Homebridge do systému:

curl -sSfL https://repo.homebridge.io/KEY.gpg | sudo gpg --dearmor | sudo tee /usr/share/keyrings/homebridge.gpg  > /dev/null
echo "deb [signed-by=/usr/share/keyrings/homebridge.gpg] https://repo.homebridge.io stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/homebridge.list > /dev/null

Následně se pustíme do samotné instalace Homebridge:

sudo apt-get update
sudo apt-get install homebridge

Jak je vidět, instalace je velmi triviální. Po úspěšné instalaci webové rozhraní Homebridge běží na portu 8581, otevřeme si tedy ve webovém prohlížeči IP adresu našeho Raspberry následující portem 8581. Výsledek by měl vypadat podobně jako na obrázku níže. 

Homebridge UI

V příštím článku nainstalujeme plugin pro Shelly a tím si přidáme naše připojené Shelly 1 do aplikace Apple Domácnost.