Základní nastavení Shelly 1
Připojíme si Shelly do domácí sítě a nastavíme jej, aby šlo později přidat do aplikace Domácnost.
Předchozí článek se věnoval zapojení modulu Shelly 1, skončili jsme tím, že jsme připojeni na Wi-Fi síť, kterou samotný modul vysílá. První kroky by měly vést do části Internet & Security, kde v sekci WiFi Mode - Client nastavíme název naší domácí Wi-Fi sítě a přístupové heslo.
Po uložení bychom již měly mít Shelly dostupné na naší lokální síti, zbývá jen na našem routeru zjistit, jakou mu DHCP přiřadilo IP adresu a tu pak zadat do webového prohlížeče. Dalším krokem by určitě měla být aktualizace firmwaru. To provedeme v části Settings pod položkou Firmware Update.
Nyní bychom měly mít modul připravený na základní nastavení. Jak na to? V první řadě je dobré rozhodnout se, jak se bude relé chovat po zapnutí (například po výpadku elektrického proudu). V mém případě vždy u světel nastavuji, že se mají vypnout - v sekci Settings tedy u položky Power ON Default Mode zatrhnu volbu OFF
.
Dalším nastavením, které je určitě potřeba prověřit a případně upravit je volba vypínače a jak se má vypínač chovat. V případě, že Shelly dáváme za klasický vypínač, je nejlepší volnou Edge Switch
. Pro případ, kdy používáme místo vypínače tlačítko, tak zvolíme Momentary
. Toto nastavení provedeme v podsekci Button Type.
To je k základnímu nastavení vše, nic dalšího není nyní potřeba. Nastavovat lze samozřejmě další vlastnosti, některé projdeme v dalších dílech. Jediné, co ještě stojí za zmínku, je nastavení jména zařízení (Device Name) - tedy jak se bude zařízení jmenovat např. v aplikaci Domácnost.
Tip: Doporučuji na routeru nastavit pro každý modul pevnou IP adresu, aby se v čase neměnila.